GİRESUN İL MEM ARGE

Dört Dörtlük Projeler...

2015-2016 Eğitim öğretim yılı içinde Kanuni Ortaokulu e-Twinning proje uygulamalarında altın çağını yaşadı. Yıl boyunca dört başarılı çalışmaya imzasını atan İngilizce öğretmeni Tuğba Sağlamın projelerinin tamamı Kalite Etiketiyle ödüllendirilmiştir.
Dört Dörtlük Projeler...

     2015-2016 Eğitim öğretim yılı içinde Kanuni Ortaokulu e-Twinning proje uygulamalarında altın çağını yaşadı. Yıl boyunca dört başarılı çalışmaya imzasını atan İngilizce öğretmeni Tuğba Sağlamın projelerinin tamamı Kalite Etiketiyle ödüllendirilmiştir.

     Bu süreçte başta okul müdürü Olgun Albayrak olmak üzere, öğretmen, öğrenci ve velilerin projeye yaptığı katkılar ilimizde model olma yolunda atılan örnek bir adımdır.

 

     

Kalite Etiketi Alan Projeler:

 

 

1.    ÇEMBERİMDE GÜL OYA

Proje ulusal bir kültür projesidir ve farklı illerdeki maddi ve manevi, kaybolmaya yüz tutmuş, hala yaşamını sürdürmeye çalışan kültürel özellikler hakkında bilgi sahibi olunmasını amaçlar. Öğrencilerimiz bu uygulama sayesindekendilerinin de bir şeyler yapabileceğini gösterebilme, görüş açılarını ve ufuklarını genişletme ve dil, din, ırk ne olursa olsun önce insan olmanın önemini kavratmadır. Proje aktiviteleri afiş hazırlama, logo yarışması, şehir tanıtımı, halk oyunu tanıtımı, yemek, mani, türkü ve yöresel sanatçılar etkinlikleri, yöresel türkülerin seslendirilip tek bir videoda birleştirilmesi, tüm illerde gerçekleştireceğimiz sergilerin materyallerini hazırlama (çember, yemek tarifi, mani, türkü, magnet, kartpostal, okul tanıtımı qr kodu vb.),sergileri belirlenen takvime göre her ilde gerçekleştirme, e-kitap oluşturma ve proje değerlendirmesidir.

 

 

2.   WELCOME TO MY MARVELLOUS CITY (HARİKA ŞEHRİME HOŞ GELDİNİZ)

12 ülke ve 30 ortakla yürütülen bu projenin kurucuları okulumuz ve Tunuslu ortağımızdır. Projede yer alan ülkeler Türkiye, Tunus, İtalya, Yunanistan, Polonya, Litvanya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Gürcistan,  Arnavutluk ve Romanya´dır. Projede genel olarak öğrencilerimizin İngilizce öğretimindeki temel dil becerileri olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ve kelime dağarcıklarını geliştirme hedef alınmıştır. Projedeki tüm öğrenciler toplu olarak kısa şehir gezisi düzenleyerek tarihi ve doğal güzellikleri, sanki bir Turist rehberi gibi İngilizce konuşarak birbirlerine tanıttılar.  Ayrıca yöresel yemek ve kıyafetleri, halk danslarını, yöresel müziği de anlattılar. Buna karşılık olarak öğrenciler diğer ortakların şehirlerini kültürlerini tanımış oldular.

 

 

3.     HEALTHY EATING AND ACTIVE LIFE (SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM)

5 ülke ve 21 ortak ile yürütülen proje sağlıklı bir yaşam için öğrencilerimizin neler yapması ile ilgilidir. Projede yer alan ülkeler Türkiye, Fransa, İtalya, Estonya ve Makedonya’dır. Proje sağlıklı yaşam ile ilgili öğrenciler ve veliler üzerinde farkındalık oluşturma amacı gütmüştür. Proje aktiviteleri BKİ hesaplama, risk gruplarını belirleme, öğrencilerin beslenme ve aktif yaşamı ile ilgili durum belirleme anketi yapma, meyve yeme saati, ortaklar arası en güzel meyve tabağı yarışması, logo yarışması,  yoğurt yeme saati, yöresel yemek günü, Dünya Su Günü kutlaması, hijyen kuralları belirleme, proje sloganları oluşturma, sağlıklı beslenme ile ilgili seminer düzenleme, sağlıklı besinler ile ilgili kelime bulutları oluşturma, kuruyemiş saati, ortaklar arası yöresel yiyecek gönderimi, süt içme saati, spor etkinlikleri ve doğa yürüyüşü, obezite, anoreksia ve diyabet hastalıklarını araştırma gibi etkinliklerden oluşmaktadır.

 

 

4.      ONE EUROPE MANY CULTURES (TEK AVRUPA BİRÇOK KÜLTÜR)

Portekizli ortakla yürütülen projenin hedefi İngilizce öğretimindeki temel dil becerilerini ve kelime dağarcıklarını geliştirme ve öğrencilerde diğer ülkelerin kültürleri ile ilgili merak uyandırmadır. Proje aktiviteleri öğrenci ve okul tanıtımı, geziler düzenleyerek şehir simgelerinin tanıtımı, halk oyunlarının tanıtımı, ortakların birbirlerine yöresel ürünler ve öğrencilerin birbirlerine mektuplar göndermeleri, sergiler düzenleme, e dergi ve web sitesi oluşturmadır.27-09-201627-09-201627-09-201627-09-201627-09-2016

Çıtlakkale M. Hükümet Konağı A Blok Kat 1 GİRESUN - 454 215 7525 Dahili 184

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.